Sprawny polski model samorządów
Decentralizacja przeszkodziłaby w szybkim i sprawnym reagowaniu na kryzys koronawirusa.
Równo rok temu część samorządowców związanych z Platformą Obywatelską podpisała w Gdańsku „21 tez samorządowych". Istotą dokumentu jest głęboka decentralizacja władzy publicznej w Polsce, a jedną z tez likwidacja urzędu wojewody – przedstawiciela rządu w terenie. Pomimo tego, że sygnatariusze manifestu, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zapowiedzieli, że tezy zostaną przekute w projekt ustawy, do dziś taki projekt nie został ogłoszony. Sam kandydat na prezydenta RP także nie wraca do tego postulatu w swoich publicznych wystąpieniach. Być może dlatego, że trwająca epidemia w praktyce obnażyła ten projekt i pokazała, że tylko jednolicie zarządzane państwo jest w stanie przeciwstawić się kryzysowi.
W sytuacji tak szybko rozprzestrzeniającego się wirusa nie było jasnych zasad zarządzania, które wskazałyby europejskim przywódcom, jak reagować w XXI wieku, w dobie otwartych granic i globalnej gospodarki. Trzeba było podejmować szybkie decyzje, które wynikały z rad ekspertów epidemiologów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta