Od daniny od ciężarówki uwolni jedynie jej wyrejestrowanie
Niekorzystanie z pojazdu, ze względu na jego zezłomowanie przez właściciela, nie oznacza, że doszło do wygaśnięcia obowiązku podatkowego.
Spór w sprawie dotyczył podatku od środków transportowych za lata 2015–2017. A chodziło o sześć samochodów ciężarowych, jeden ciągnik samobieżny, jedna naczepa i dwie przyczepy, od których samorządowy fiskus zażądał podatku od jednego z przedsiębiorców. Urzędnicy ustalili bowiem, że choć są one zarejestrowane na jego syna to z adnotacją sprzedaży na rzecz ojca.
Podatnik bronił się, że nigdy nie posiadał pojazdów i istnieją one tylko wirtualnie. Podkreślał, że zostały one dawno złomowane.
Te tłumaczenia nie przekonały urzędników. Tłumaczyli, że podatnik w latach 2003–2006 samochody nabył od swojego syna, o czym świadczą stosowne umowy przedłożone organowi podatkowemu. Od tego czasu stan prawny tych ruchomości nie uległ zmianie.
Zdaniem urzędników będąc właścicielem środków transportowych, to ojciec obciążony jest podatkiem z tego tytułu.
Mężczyzna zaskarżył decyzje, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił jego skargę. Jak zauważył WSA skarżący nie kwestionuje, że zawarł umowy sprzedaży. Podnosi jedynie, że ich przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta