Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy likwidacja działalności zawsze oznacza zapłatę VAT od przekazanego majątku?

17 czerwca 2020 | Orzecznictwo | Michał Wojtas

Przy ocenie przeniesienia przedsiębiorstwa po zlikwidowanej spółce osobowej na pierwszym miejscu należy postawić kwestie ekonomiczne, a nie formalnoprawne, aby ustalić, czy doszło do ostatecznej konsumpcji czy też kontynuacji działalności gospodarczej w oparciu o przekazane przedsiębiorstwo – stwierdził w jednym ze swoich wyroków NSA.

Ponad 16 lat stosowania art. 14 ust. 1 u.p.t.u. przyzwyczaiło podatników do opodatkowania towarów w wyniku likwidacji działalności gospodarczej podatnika VAT oraz spółki osobowej (cywilnej lub handlowej). Jeśli kończy się działalność gospodarczą, to przejmując majątek właściciel, staje się jego konsumentem. Stąd opodatkowanie pozostałych na zakończenie działalności towarów. Choć treść wydaje się jednoznaczna, pojawia się jednak pytanie, czy od tej zasady są wyjątki? W życiu gospodarczym są jednak przypadki, które uzasadniają przyjęcie odmiennego poglądu.

Zakończenie biznesu

Rozwiązanie spółki osobowej jest zdarzeniem kończącym nie tylko jej byt jako podatnika VAT, lecz przede wszystkim kończącym działalność gospodarczą prowadzoną za jej pomocą przez wspólników. Nie zawsze jest to jednak definitywny koniec działalności, często wspólnicy rozchodzą się do swoich indywidualnych działalności. Jakie skutki ma zatem przejęcie części składników majątku spółki osobowej? Na gruncie VAT spółka jest odrębnym podatnikiem od swoich wspólników. Czy wydając majątek polikwidacyjny wspólnikowi – też podatnikowi VAT – nie powinno dojść do dostawy towarów?

W takiej sprawie wypowiedział się NSA w wyroku z 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 1447/16), wskazując na ugruntowany w orzecznictwie pogląd, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11686

Wydanie: 11686

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament