Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarny punkt na mapie Polski

21 lipca 2020 | Rzecz o prawie | Hanna Machińska

Ośrodek w Gostyninie różni się od podobnych ośrodków w państwach Unii Europejskiej.

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie kolejny raz stał się przedmiotem debaty publicznej w związku z niedawnym protestem głodowym 30 pacjentów. Zawarte porozumienie każe zastanowić się nad funkcją KOZZD i warunkami życia jego pacjentów. Na potrzebę takiej generalnej refleksji od dawna wskazywał rzecznik praw obywatelskich – dotychczas bez rezultatu.

Zgodnie z ustawą z 22 listopada 2013 r. dyrektor zakładu karnego, na podstawie opinii psychologicznej i psychiatrycznej, kieruje wniosek do sądu o uznanie danej osoby za stwarzającą zagrożenie. Od 2014 r. do marca 2020 r. było 275 takich wniosków.

Jest przepełnienie

Sądy umieściły w KOZZD 90 osób, choć ośrodek zaplanowany był dla 10, a następnie 60 osób. Kierując do niego, sąd uznaje bardzo wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez daną osobę czynu zabronionego. Co prawda katalog przesłanek został określony w ustawie, ale decyzja, co jest bardzo wysokim prawdopodobieństwem budzi wiele wątpliwości diagnostyki.

Opinie biegłych często są niepełne, wykazują wiele sprzeczności, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament