SLIM VAT wielu firmom może utrudnić życie
Uproszczenie w korekcie faktur in minus jest dobre dla wystawców, ale nie dla ich odbiorców.
Ogłoszona przez Ministerstwo Finansów w ubiegłym tygodniu koncepcja SLIM VAT, czyli zapowiedź uproszczeń w rozliczeniach, zdążyła się odbić echem wśród podatników. I choć w swych założeniach ma ułatwiać im życie, to niekoniecznie wszystkim. Wyzwaniem może się okazać zwłaszcza rezygnacja z uzyskiwania potwierdzenia na otrzymanie faktury korygującej in minus. Ucieszy wystawców, ale może być pułapką dla ich kontrahentów.
Dwie strony medalu
Jak wyjaśnia Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy, z informacji przestawionych przez MF wynika, że podatnik będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania oraz należny VAT już w momencie wystawienia faktury korygującej. W tym samym okresie nabywca, czyli odbiorca faktury korygującej, będzie zmuszony do odpowiedniej korekty. Podstawą nie będzie już jednak dokument otrzymany od kontrahenta, ale same uzgodnienia – tłumaczy ekspert.
– Co do zasady zmiany zaproponowane przez MF w tzw. SLIM VAT są korzystne dla podatników – przyznaje Jerzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta