Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse samorządów Kredyt dla gminy z tarczy 4.0. Co można zaliczyć do ubytków w dochodach?

21 lipca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Możliwość zaciągnięcia zobowiązania na pokrycie ubytków w dochodach podatkowych, obejmuje także udziały samorządu gminnego w podatkach państwowych, czyli PIT i CIT.

Gmina planuje zaciągnąć kredyt na nowych zasadach z tarczy 4.0. Czy do tzw. ubytków w dochodach można zaliczyć udziały w PIT i CIT? Nie są to podatki lokalne, a jedynie udziały w podatkach „krajowych" – stąd wątpliwości.

Kluczowe znaczenie mają w tej sprawie przepisy – art. 15zob ust. 1 w zw. z art. 15zoa ust. 2 i 3 wprowadzone ustawą z 19 czerwca 2020 r. (tzw. tarcza 4.0) do ustawy z 2 marca 2020 r. (tzw. tarcza 1.0) >patrz podstawa prawna. Z pierwszej z norm wynika, że: ograniczenia określonego w art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych w zakresie spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego nie stosuje się do wykupów papierów wartościowych, spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z należnymi odsetkami i dyskontem, odpowiednio emitowanych lub zaciągniętych w 2020 r. do równowartości kwoty ubytku w wykonanych dochodach jednostki będącego skutkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament