Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc publiczna pod kontrolą

21 lipca 2020 | Dobra Administracja | Michał Bernat

Zgodnie z Zaleceniem Komisji państwa członkowskie powinny uzależniać udzielaną przez siebie pomoc publiczną, jak również wszelkie inne wsparcie finansowe, od braku powiązań beneficjentów z rajami podatkowymi.

W dniu 14 lipca 2020 roku Komisja Europejska ogłosiła swoje „Zalecenie w sprawie uzależnienia wsparcia finansowego państwa dla przedsiębiorstw w Unii od braku powiązań z jurysdykcjami niechętnymi współpracy" (C(2020) 4885 final). Zalecenie to dotyczy wszelkiego wsparcia finansowego udzielanego przez państwa członkowskie, zarówno w przypadku, gdy stanowi ono pomoc publiczną (w tym spełnia przesłankę selektywności wsparcia, zgodnie z TFUE konieczną dla wystąpienia pomocy publicznej), jak i w przypadku, gdy takie wsparcie nie stanowi pomocy publicznej, w tym jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Można zatem przypuszczać, że Zalecenie obejmuje nie tylko wsparcie finansowe udzielane przez państwa członkowskie w formie indywidualnych decyzji lub umów, ale także zwykłe, nieselektywne instrumenty ustawowe uprawniające przedsiębiorców do określonego dofinansowania, zwolnień czy ulg.

Komisja podkreśliła przy tym, że Zalecenie stosuje się w szczególności do pomocy publicznej związanej z epidemią COVID-19, objętej Ramami Tymczasowymi, ale zakres tego Zalecenia jest znacznie szerszy i obejmuje także publiczne wsparcie finansowe udzielane w ogóle bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament