Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radni nie mogą nakazać prezydentowi, by ograniczył wjazd ciężarówek do miasta

21 lipca 2020 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Rada miasta nie jest uprawniona, by zobligować organ wykonawczy do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia czasowego zakazu wyjazdu samochodów o określonym tonażu.

Tak wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Spór rozpoczął się w lutym tego roku, kiedy wojewoda małopolski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa. W uchwale tej pojawił się zapis o podjęciu wszelkich możliwych koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań, mających na celu wprowadzenie czasowego zakazu wjeżdżania do Krakowa, przez teren dzielnicy Prądnik Biały, samochodów ciężarowych o masie całkowitej większej, niż 12 ton.

Ograniczona właściwość rady

Wojewoda uznał, że taka treść uchwały wykracza poza zakres upoważnienia ustawowego przyznanego radzie gminy oraz narusza obowiązujące przepisy prawa w stopniu istotnym, gdyż przywołany w podstawie prawnej art. 18...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament