Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie róbmy z podatnika przestępcy

21 lipca 2020 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Samorząd doradców podatkowych apeluje, by NSA napiętnował nadużywanie postępowań karnych skarbowych.

 

Jak sprytny skarbowiec może sobie ułatwić dochodzenie podatku sprzed pięciu lat? Wydłuża pięcioletni okres przedawnienia. Jak to robi? Rzuca na podatnika podejrzenie popełnienia przestępstwa. Nawet nie musi stawiać mu zarzutów. Wystarczy, że rozpocznie postępowanie karne skarbowe. Wtedy dochodzi do zawieszenia biegu przedawnienia podatków.

Wrocław jest przeciw

Takie praktyki zostały już wielokrotnie opisane i skrytykowane jako niekonstytucyjne, ale wciąż są, zwłaszcza w ostatnim kwartale każdego roku. Podatnicy często zaskarżają takie decyzje do sądów. Dwie takie sprawy rozstrzygnął rok temu na korzyść podatnika Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 365/19 oraz I SA/Wr 366/19).

Spór na tym się jednak nie zakończył, bo sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na tym etapie do postępowania dołączyła się Krajowa Rada Doradców Podatkowych, składając opinię tzw. przyjaciela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament