Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modernizacja świetlic wiejskich, a odliczenie VAT

21 lipca 2020 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Gminie przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne. Ma więc obowiązek dokonania alokacji podatku z zastosowaniem wybranego przez siebie, obiektywnego kryterium.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 27 marca 2020 r. (sygn. IPTPP2/443-591/14-5/KT) rozstrzygnął wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na modernizację świetlic gminnych.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W 2010 r. gmina poniosła wydatki w celu przebudowy i modernizacji świetlic wiejskich. Świetlice te były przeznaczone zarówno do celów stricte gminnych (np. przeprowadzania wyborów), jak i do celów komercyjnych (np. odpłatnej organizacji imprez okolicznościowych). W momencie poniesienia wydatków gmina nie była w stanie określić zakresu, w jakim obiekty te są i będą przeznaczone do udostępniania komercyjnego, a w jakim do nieodpłatnego udostępniania na cele gminne. Zależało to każdorazowo od popytu na każdy rodzaj usług w danym czasie.

Gmina zwróciła się do dyrektora KIS z pytaniem, czy przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od tak poniesionych wydatków inwestycyjnych, a w przypadku odpowiedzi negatywnej – w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament