Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy zadają pytanie, kto odpowiada za ich straty

21 lipca 2020 | Rzecz o prawie | Elżbieta Buczek, Jacek Dubois

W kraju zapanował faktyczny stan klęski żywiołowej bez wprowadzenia trybu wynikającego z konstytucji.

Gdyby odejść od politycznej propagandy i zastanowić się, czy Polska była przygotowana do walki z koronawirusem, to analiza nie dałaby dobrego świadectwa rządzącym. W 2019 r. Agencja Rezerw Materiałowych wyprzedała zapasy środków ochronnych, co pozwala domniemywać, że niebezpieczeństwo pandemii nie było brane pod uwagę. Gdy na przełomie roku pojawiły się informacje o nowym wirusie, na całym świecie wprowadzano na lotniskach środki bezpieczeństwa. W tym samym czasie na polskich lotniskach długo brakowało zainteresowania przyjezdnymi.

Epidemia dotarła do Europy i pojawiły się pierwsze ogniska zapalne, a minister zdrowia wyruszył na narciarskie wakacje. Wybuchła zaraza, a w kraju brak było podstawowych środków higieny do walki z epidemią. Rozpoczął się chaos ich pozyskiwania. Państwo dokonywało zakupów od instruktora narciarskiego lub sprowadzało z zagranicy towary bez certyfikatów. Gdy w kraju pojawiły się pierwsze ofiary epidemii, rządzący wpadli w panikę i zaczęli wprowadzać regulacje prawne mające na celu walkę z epidemią, ale głównie ograniczali prawa i wolności obywatelskie.

Konsekwencją było ograniczenie lub wstrzymanie działalności gospodarczej wielu podmiotów. Przestały funkcjonować kina, teatry, sklepy, hotele, restauracje, zaprzestali świadczyć usługi fryzjerzy czy dentyści. W ślad za ograniczeniami pojawiły się szumnie zapowiadane przez rząd tarcze ochronne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament