Tarcza 4.0 w praktyce zamówień publicznych
Zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Kontrakty zawierane na okres dłuższy niż 12 miesięcy muszą przewidywać płatność wynagrodzenia w częściach albo płatność zaliczki.
Tarcza 4.0 wprowadziła kolejne zmiany do prawa zamówień publicznych (p.z.p.) w związku z epidemią Covid-19 oraz do specustawy covidowej (patrz ramka). Część z nich obowiązuje od 24 czerwca 2020 r., a część od 1 lipca 2020 r.
Zamawiający zakładnikiem wykonawcy
Specustawa covidowa wprowadziła bardzo istotny art. 15r, a tarcza 4.0. – dodała art. 15r1. Przepis ten w ust. 1 mówi, że: W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, o której mowa w art. 15r ust. 1 (o zamówienie publiczne), z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także nie może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy, o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Przepis ten zawiera zasadniczo słuszne rozwiązanie, niemniej w pewnych przypadkach będzie powodować, że zamawiający stanie się zakładnikiem nierzetelnego wykonawcy, wobec którego nie będzie mógł wyciągnąć takich konsekwencji z tytułu nienależytego wykonania umowy, na jakie strony się umówiły.
Mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta