Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcza 4.0 w praktyce zamówień publicznych

21 lipca 2020 | Dobra Administracja | Mirella Lechna-Marchewka, Anna Prigan

Zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Kontrakty zawierane na okres dłuższy niż 12 miesięcy muszą przewidywać płatność wynagrodzenia w częściach albo płatność zaliczki.

Tarcza 4.0 wprowadziła kolejne zmiany do prawa zamówień publicznych (p.z.p.) w związku z epidemią Covid-19 oraz do specustawy covidowej (patrz ramka). Część z nich obowiązuje od 24 czerwca 2020 r., a część od 1 lipca 2020 r.

Zamawiający zakładnikiem wykonawcy

Specustawa covidowa wprowadziła bardzo istotny art. 15r, a tarcza 4.0. – dodała art. 15r1. Przepis ten w ust. 1 mówi, że: W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, o której mowa w art. 15r ust. 1 (o zamówienie publiczne), z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także nie może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy, o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Przepis ten zawiera zasadniczo słuszne rozwiązanie, niemniej w pewnych przypadkach będzie powodować, że zamawiający stanie się zakładnikiem nierzetelnego wykonawcy, wobec którego nie będzie mógł wyciągnąć takich konsekwencji z tytułu nienależytego wykonania umowy, na jakie strony się umówiły.

Mimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11715

Wydanie: 11715

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament