Zadaniowy czas pracy w sądach
Ryszard Sadlik Sędzia nie ma obowiązku pracy w określonych godzinach i miejscu, ale wymuszają to jego zadania.
Zadaniowy czas pracy jest stosunkowo powszechny w sądownictwie. Ma on bowiem z mocy prawa zastosowanie do sędziów i asesorów, może być wprowadzony także dla referendarzy i asystentów. Różne są jednak podstawy prawne jego zastosowania do poszczególnych grup zawodowych.
Ogólne zasady zadaniowego czasu pracy przewiduje art. 140 kodeksu pracy, według którego w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania może być stosowany. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 k.p.
Przepis ten określa więc, kiedy może być zastosowany, oraz przewiduje, że należy ustalać zadania pracownika tak, aby mieściły się w ustawowym wymiarze czasu pracy. Przypomnieć przy tym należy, że wymiar ten zgodnie z art. 129 k.p. wynosi zasadniczo osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.
Dla kogo zadaniowy czas pracy
Zadaniowy czas pracy nie może być wprowadzony przez pracodawcę dla wszystkich pracowników i dla dowolnie wybranego rodzaju pracy. Przepis art. 140 k.p. jest bowiem przepisem szczególnym względem ogólnych zasad kształtowania czasu pracy. Przyjmuje się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta