Likwidacja spółki w trakcie toczących się procesów
Niekorzystna sytuacja gospodarcza może skłonić do podjęcia decyzji o zakończeniu prowadzenia działalności w formie spółki. Co w przypadku, gdy proces ten jest dodatkowo skomplikowany przez toczące się postępowania sądowe? Czy okoliczność taka blokuje możliwość rozwiązania spółki? Maciej OczkowskiI, Oskar Lindner
Likwidacja spółki, zarówno kapitałowej, jak i osobowej jest procesem zmierzającym do zakończenia bieżących spraw spółki. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru (art. 84 § 2 K.s.h., art. 272 K.s.h., art. 478 K.s.h.). Typowym stanem, w którym znajduje się spółka, a poprzedzającym jej rozwiązanie jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Warto również zaznaczyć, że w przypadku spółki jawnej, partnerskiej oraz komandytowej istnieje możliwość rozwiązania jej bez przeprowadzania likwidacji (art. 67 § 2 K.s.h., art. 89 w zw. z art. 67 § 2 K.s.h., art. 103 § 1 w zw. z art. 67 § 2 K.s.h.).
Rozwiązanie spółki skutkuje jej „unicestwieniem", a więc ustaniem jej bytu prawnego, co z kolei powoduje ustanie jej zdolności sądowej. Brak jest zatem możliwości uczestniczenia spółki jako strony lub uczestnika w postępowaniu sądowym. Brak podmiotu pociąga za sobą również brak możliwości powołania kuratora do reprezentowania spółki w dalszym toku postępowania. Nie ma także dla takich osób następców prawnych pod tytułem ogólnym.
Zabezpieczenie interesów wierzycieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta