Ważne są faktyczne intencje podmiotu realizującego przekaz
Kolportowanie kalendarzyków oraz umieszczenie na przyczepie samochodu tablicy reklamowej nowo otwartej apteki nie naruszyło ustawowego zakazu.
Tak wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dotyczy on art. 94a Prawa farmaceutycznego, który wprowadza zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych oraz ich działalności. Wyjątek stanowi informacja o lokalizacji i godzinach pracy takich placówek.
W tej konkretnej sprawie chodziło o kolportowanie materiałów reklamowych, w postaci kalendarzyków oraz umieszczenie na przyczepie samochodu osobowego tablicy reklamowej.
Postępowanie w tej sprawie wszczął Wielkopolski Inspektor Farmaceutyczny (WIF). Spółka, do której należała apteka wyjaśniła, że w związku z uruchomieniem apteki informowała o godzinach otwarcia oraz adresie poprzez banery oraz wizytówki, na których z jednej strony znajdowały się informacje dotyczące apteki (nazwa, godziny otwarcia, a także jej lokalizacja), natomiast z drugiej strony wizytówki wydrukowano kalendarz na rok 2016. Treść banneru była natomiast powtórzeniem informacji zawartych na wizytówce. Spółka podkreśliła, że informacje podane na wizytówce oraz banerze zawierały dane dopuszczalne przez prawo farmaceutyczne i nie zawierały żadnej treści o charakterze reklamy.
WIF nałożył na przedsiębiorcę 2 tys. zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta