Wydłużenie leasingu finansowego a amortyzacja odpisów
Nawet po aneksowaniu umowy leasingobiorca nadal dokonuje odpisów amortyzacyjnych. MARCIN SZYMANKIEWICZ
Y spółka z o.o. (dalej: finansujący), prowadzącą działalność m.in. w zakresie leasingu, zawarła umowę leasingu finansowego zabudowanej nieruchomości ze X. spółka z o.o. (dalej: korzystający). Umowa ta została zawarta na czas oznaczony, a wysokość ustalonych w umowie kwot jest uzależniona od wartości początkowej przedmiotu leasingu. Jednocześnie Umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie jej trwania odpisów amortyzacyjnych (od znajdujących się na nieruchomości budynków i budowali) dokonuje korzystający. Grunty nie są amortyzowane.
Suma wskazanych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej będących przedmiotem leasingu środków trwałych (tj. suma wskazanych w umowie opłat za budynki i budowle, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej będących przedmiotem leasingu budynków i budowli, a suma wskazanych w bmowie opłat za Grunty, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej będących przedmiotem leasingu gruntów). Wartości niematerialne i prawne nie są przedmiotem leasingu.
W trakcie trwania umowy może dojść do sytuacji zmiany podstawowego okresu jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta