Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy

19 sierpnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Arkadiusz Turczyn

Jak stanowi art. 174 kodeksu karnego, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (§ 1). Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (§ 2). Będąc uczestnikiem ruchu drogowego i biorąc pod uwagę bardzo częste zachowania niektórych innych uczestników tego ruchu, sądzę, że niestety wybitnie naiwna jest nadzieja, iż niżej przywołane orzecznictwo się nie przyda.

W orzecznictwie wskazano, że norma sankcjonowana wynikająca z art. 174 § 1 k.k. określa zakaz podejmowania zachowań sprowadzających „bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy", co przesądza o tym, iż wskazany przepis k.k. określa typ przestępstwa skutkowego charakteryzującego się „konkretnym narażeniem" dobra prawnego na niebezpieczeństwo, a nie „abstrakcyjnym narażeniem" tego dobra. Okoliczność ta ma zasadnicze znaczenie, bo nie sposób przypisać danemu sprawcy popełnienia przestępstwa z art. 174 § 1 k.k., o ile nie zostanie wykazane (dowiedzione), iż sprowadzone przez niego „niebezpieczeństwo" miało charakter „konkretny". Nie wystarczy wykazanie, że owo „niebezpieczeństwo" było wyłącznie „potencjalne". Trzeba jednoznacznie ustalić, że sprowadzone zagrożenie wystąpiło już w takiej skali, iż mogło się ziścić bez dalszych bezprawnych zachowań sprawcy, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11739

Wydanie: 11739

Spis treści

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament