Pomoc publiczna na restrukturyzację stała się prawem
Jak do tej pory żadna z tzw. tarcz antykryzysowych nie wspierała przedsiębiorców w restrukturyzacji. Wręcz przeciwnie – kolejne tarcze wyłączały podmioty spełniające przesłankę niewypłacalności spod możliwości ubiegania się o wsparcie ze środków publicznych. BARTOSZ SIERAKOWSKI
Ten negatywny trend może ulec zmianie, ponieważ 11 sierpnia br. w życie weszły przepisy ustawy z 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu już w marcu, ale dopiero teraz sfinalizowano prace legislacyjne. Lepiej jednak późno niż wcale.
Świeży pieniądz
Przyjęte zmiany należy ocenić pozytywnie. Narzędzia wsparcia dla podmiotów borykających się z problemem płynności finansowej są potrzebne i nie chodzi tylko o ulgi w zapłacie podatków, ponieważ one same w sobie nie są w stanie kreować biznesu, choć są ważnym elementem wspierania procesu naprawy przedsiębiorstwa. W restrukturyzacji kluczowy dla jej powodzenia jest tzw. świeży pieniądz (nowe finansowanie) i wydaje się, że odpowiedź na to zapotrzebowanie może przynieść nowa ustawa. W nowym prawie chodzi bowiem nie tylko o to, by dostarczyć zastrzyk gotówki i poprawić chwilowo płynność, ale o to, by ten zastrzyk gotówki dał „chwilę spokoju" na wdrożenie planu restrukturyzacji, a docelowo – pozwolił odzyskać rentowności. Innymi słowy, gra toczy się nie tylko o niwelowanie już poniesionej straty, ale o usuwanie jej przyczyn.
Konstrukcja przepisów wydaje się więc prawidłowa, niemniej wszystko zależy od tego, jak sprawnie pula środków (która niestety nie jest wystarczająca –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta