Fiskus na stołówkach szkolnych nie zarobi
Gmina realizując usługi w zakresie edukacji, wychowania, opieki nad dziećmi w przedszkolach ponad 5 godzinny limit oraz świadczenia wyżywienia w placówkach oświatowych, w tym personelu pedagogicznego nie działa jako podatnik. ALEKSANDRA TARKA
Spór w sprawie zaczął się w lutym 2020 r. gdy fiskus wydał interpretację i uznał, że pobieranie przez gminę opłaty z tytułu opieki nad dziećmi ponad 5-godzinny limit oraz wyżywienia w przedszkolu, uczniów w szkole oraz pracowników pedagogicznych, stanowią podstawę opodatkowania świadczenia podlegającego opodatkowaniu VAT.
Samorządowcy nie zgadzali się z taką wykładnią przepisów. W skardze do sądu administracyjnego przekonywali, że w zakresie czynności związanych z edukacją, wykonywanych za pośrednictwem przedszkoli publicznych i szkół, gmina nie działa w charakterze podatnika VAT.
I była to decyzja słuszna, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił jej skargę. Przypomniał, że na podstawie spornego art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów je obsługujących w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W ocenie sądu treść tego przepisu pozwala na oddzielenie sfery władztwa (imperium), która to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta