Zmniejszanie ograniczeń, współpraca organu z wykonawcą prac
PROCES INWESTYCYJNY | Czynności geodezyjne i dane przestrzenne Paulina Pawłowska radca prawny, Zespół Prawa Nieruchomości kancelarii Bird & Bird
Uczestnicy procesu budowlanego będą musieli zmierzyć się jeszcze z jedną nowelizacją przepisów, która weszła w życie 31 lipca 2020 r. Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany do szeregu ustaw, w tym do:
- ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz
- ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu .
Ustawa ma na celu zmniejszenie nadmiernych ograniczeń występujących w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych związanych m.in. ze zgłaszaniem prac, z udostępnianiem materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i, przekazywaniem wyników prac oraz ich weryfikacją.
Założeniem Ustawy jest wprowadzenie regulacji przyspieszających proces inwestycyjny i doprowadzenie do powstania jednolitej praktyki organów administracji w kwestii opracowań geodezyjnych sporządzanych na potrzeby procesu inwestycyjnego przez m.in. powszechne udostępnianie wiarygodnych i precyzyjnych dokumentów planistycznych z wykorzystaniem technik geoinformacyjnych. Jest to uzasadnione tym, że utrudniony dostęp do informacji o zagospodarowaniu przestrzennym wpływa na czas procesu inwestycyjnego. Poniżej wskazujemy na wybrane, najważniejsze zmiany dla inwestorów.
Zgłaszanie prac geodezyjnych i kartograficznych
Zmieniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta