Czego można żądać po zawarciu ugody
Zawarłeś ugodę z ubezpieczycielem? Nie licz na więcej, niż się zgodziłeś. Są jednak wyjątki, kiedy mimo ugody można dochodzić dalszych świadczeń. REGINA SKIBIŃSKA
Ugoda to umowa pomiędzy stronami, której celem jest rozwiązanie sporu (konfliktu) w drodze kompromisu. Dzięki zawartej ugodzie obie strony czują, że osiągnęły wymierne korzyści. Ugoda często pozwala uniknąć długiego procesu sądowego, w czasie którego obie strony muszą zgromadzić dowody przemawiające za ich racją. To częsty sposób kończenia sporów z towarzystwami w przypadku szkód na osobie likwidowanych z komunikacyjnego ubezpieczenia OC, czyli takich sytuacji, gdy w wypadku były ranni ludzie.
Kompromis z korzyścią dla wszystkich
Intencją stron zawierających ugodę jest zakończenie sporu, a jej istotą jest to, że obie idą na ustępstwa, czyli rezygnują z niektórych swoich żądań. Nierzadko w toku postępowania likwidacyjnego dochodzi do zawarcia ugody pomiędzy poszkodowanym dochodzącym odszkodowania a ubezpieczycielem.
Poszkodowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta