PPK: jak wdrożyć w praktyce
Od 27 października 2020 r. kolejne grupy pracodawców będą musiały zmierzyć się z obowiązkami wynikającymi z wprowadzenia PPK. Pomocne mogą się okazać doświadczenia podmiotów, u których to rozwiązanie już funkcjonuje. JOLANTA BORAK KATARZYNA ADAMCZAK
Obecnie obowiązki związane z prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych ciążą na podmiotach, które na 31 grudnia 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób. Z uwagi na sytuację wywołaną koronawirusem, ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla podmiotów, które na 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób został wydłużony o sześć miesięcy, tj. do 27 października 2020 r. Do 10 listopada 2020 r. muszą one natomiast zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. W tym samym terminie do PPK muszą też przystąpić pracodawcy, którzy na 31 grudnia 2019 r. zatrudniali co najmniej 20 osób, ponieważ dla nich termin nie został wydłużony.
Proces wdrożenia PPK wymaga aktywności pracodawcy i dbałości o szczegóły. Zarówno na etapie przystępowania do programu, jak i w trakcie funkcjonowania PPK, u pracodawcy z pewnością pojawi się wiele zapytań od pracowników.
Poza dokonaniem omówionych wyżej czynności, pracodawca będzie musiał również zmierzyć się z pytaniami pracowników m.in. w zakresie założeń PPK, w tym wysokości potrącanych kwot, sposobu zgłaszania chęci dokonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta