Zwerbowanie do pracy nie czyni pracodawcą
Pracownik może mieć roszczenia do podmiotu, który posiada status jego pracodawcy. Nie jest nim osoba, która tylko pośredniczyła w jego zatrudnieniu. MARCIN NAGÓREK
- Jestem pracownikiem dużej niemieckiej spółki. Na prośbę niemieckiego pracodawcy znalazłem pracownika w Polsce. Ten wytoczył mi w polskim sądzie sprawę o ustalenie istnienia stosunku pracy. Jednak to nie ja byłem jego pracodawcą, a niemiecka firma. Umowa była, wynagrodzenie otrzymał, ale on ma więcej roszczeń. Nadzorowałem jego pracę, ale tylko w ramach zwierzchnictwa służbowego. Czy jest ryzyko, że sąd uzna, iż była to umowa o pracę pomiędzy mną a tą osobą? – pyta czytelnik.
Z dużym prawdopodobieństwem powództwo byłego pracownika niemieckiej firmy wytoczone przeciwko swojemu kierownikowi – przełożonemu w tej firmie o ustalenie istnienia stosunku pracy zostanie oddalone jako niezasadne.
Pozew o ustalenie
Tytułem wstępu należy odnieść się do stosownych regulacji kodeksu postępowania cywilnego. Skoro w pytaniu jest mowa o ustaleniu istnienia stosunku pracy, to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta