Pracownik zapłaci za zaniedbanie obowiązków
Pracodawca, który wskutek zaniedbania przez pracownika obowiązków poniósł szkodę, może żądać od niego odszkodowania. Najczęściej jednak nie uzyska pełnego pokrycia strat. RYSZARD SADLIK
Zakres odpowiedzialności materialnej pracownika za nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych zależy od rodzaju jego winy. W stosunkach pracy zazwyczaj mamy do czynienia z winą nieumyślną polegającą na braku należytej staranności w wykonywaniu obowiązków. Częstym przypadkiem jest też zaniechanie wykonania obowiązków spoczywających na pracowniku.
Przy winie nieumyślnej...
Pracownik, który wyrządził szkodę pracodawcy z winy nieumyślnej, ponosi ograniczoną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Odpowiada bowiem tylko za rzeczywiście poniesioną przez pracodawcę stratę. Nie ponosi natomiast odpowiedzialności za utracone przez pracodawcę korzyści, które mógłby on osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Wynika to z art. 115 kodeksu pracy, według którego pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
... do trzech pensji
Granicę odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę wyrządzoną nieumyślnie wyznacza kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody. Wskazuje na to art. 119 k.p. Zgodnie z nim odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta