Ryzykowne nadzieje na zyski
Większość banków, które okresowo oferowały produkty strukturyzowane, wzięła od nich urlop. Nie wszystkie jednak spoczęły na laurach i oferują zarabianie na srebrze, akcjach i walutach. Przygotowaliśmy przegląd oferty. EWA BEDNARZ
Szczególnie kusić może srebro, które mimo ostatniej korekty zdrożało w tym roku już ponad 48 proc., a od dołka – w marcu bieżącego roku, kiedy zniżkowało do 12 dol. za uncję – ponad 121 proc. Bank Millennium proponuje już trzecią lokatę zakładającą wzrost wartości metalu – Potencjał Srebra III. Czy kolejna jej edycja rzeczywiście ma potencjał, trudno przewidzieć, choć wiary w dalszy wzrost ceny srebra wielu analitykom nie brakuje.
Duży potencjał i proste zasady
– Poza mocnym impetem przyciągającym nowych inwestorów znaczny wzrost ceny srebra był wynikiem relatywnej taniości tego metalu względem złota, a także wzrostu popytu ze strony sektora przemysłowego – zaznacza Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych Saxo Banku. Podkreśla też, że szczególnie istotną rolę odegrał dalszy wzrost popytu ze strony producentów paneli słonecznych w związku z coraz szybszym tempem odchodzenia od węgla w produkcji przemysłowej.
– Potencjalny wzrost popytu w nadchodzących latach może doprowadzić do trwałego deficytu srebra, podobnie jak było w latach 2006–2011, kiedy cena tego metalu została wywindowana niemal do 50 dol. za uncję – przypomina strateg.
Analitycy Goldman Sachs uważają, że cena srebra może dojść do 30 dol., choć nie tak dawno uważali, że będzie to maksymalnie 22 dol.
Bank Millennium zakłada, że potencjalny zysk w trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta