Na kolejny rekord w motoryzacji musimy poczekać
BRANŻA AUTOMOTIV | W 2020 r. w nasz eksport uderzyła pandemia. Teraz nowe problemy przyniesie brexit ADAM WOŹNIAK
Sytuacja w uzależnionym od eksportu polskim przemyśle motoryzacyjnym, mocno osłabionym przez pandemię, ma się w tym roku poprawić. Taką prognozę przedstawia opublikowane w styczniu badanie „Barometr dostawców motoryzacyjnych w Polsce", przygotowane przez firmę analityczną AutomotiveSuppliers.pl.
Większość ankietowanych menedżerów jest przekonana, że liczba zamówień ze strony zagranicznych fabryk samochodów na części i komponenty wzrośnie i dzięki temu obroty ich firm będą się zwiększać. Takie przeświadczenie wpływa także na poprawę prognoz dotyczących zatrudnienia.
Szansa na przyspieszenie
Z Barometru wynika, że już w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku większość badanych firm zatrudniała nowych pracowników. O zwiększeniu zatrudnienia poinformowało 69,5 proc. menedżerów (w trzecim kwartale ubiegłego roku 39 proc.). Tylko 5,1 proc. dostawców musiało zredukować miejsca pracy.
Wyraźną zmianę nastrojów motoryzacyjnych eksporterów przyniósł czwarty kwartał ubiegłego roku. Widać było, że spadek popytu na samochody osobowe na rynkach Unii Europejskiej hamuje. Pojawiła się perspektywa wzrostu produkcji aut. A to powinno bezpośrednio przełożyć się na wzrost zagranicznej sprzedaży wytwarzanych w Polsce części i komponentów. Co prawda, prawie jedna trzecia (32,2 proc.) menedżerów przyznała, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta