Smog w Krakowie straszy mniej
Jakość powietrza w mieście, które jako pierwsze zakazało ogrzewania domów węglem, poprawia się, ale dla pełnej skuteczności wprowadzonych obostrzeń konieczne są też działania antysmogowe w sąsiednich gminach. BARBARA OKSIŃSKA
Wprowadzenie w Krakowie zakazu stosowania węgla i drewna do ogrzewania budynków sprawiło, że jakość powietrza w tym mieście poprawia się szybciej niż w reszcie województwa małopolskiego – wynika z analizy przeprowadzonej przez prof. Piotra Kleczkowskiego i Katarzynę Kotarbę z Akademii Górniczo-Hutniczej. Choć miasto wciąż jeszcze nie jest wolne od smogu, to jego mieszkańcy są mniej narażeni na wdychanie szkodliwych dla zdrowia pyłów. – Docierały do nas sygnały od mieszkańców Krakowa, że jakość powietrza jest lepsza, ale teraz mamy na to twardy dowód – zanieczyszczenie zmniejszyło się i to mimo że wokół Krakowa wciąż mamy dymiący „obwarzanek". Powinien to być sygnał dla innych miast, że uchwały antysmogowe mają sens – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Zdecydowana poprawa
Krakowska uchwała antysmogowa zakazała ogrzewania domów paliwami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta