Kiedy trzeba pobrać podatek u źródła
Wynagrodzenie wypłacane zagranicznym spółkom świadczone przez nie usługi wsparcia informatycznego nie będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku u źródła. Krzysztof Chwalenia
Spółka cywilna z siedzibą na terytorium Polski, w związku z prowadzoną działalnością w zakresie sprzedaży detalicznej akcesoriów, w celu pozyskania nowych rynków zbytu, nabyła od spółek z siedzibą w Niemczech oraz Luksemburgu usługi dostępu do sklepów internetowych pośredniczących w zawieraniu umów sprzedaży z finalnymi nabywcami. Podmioty zagraniczne w ramach świadczonych usług zapewniały również bieżące wsparcie informatyczne oraz gwarantowały aktualizację aplikacji internetowej o nowe funkcjonalności.
Spółka miała wątpliwość, czy wynagrodzenie z tego tytułu zapłacone usługodawcom będzie stanowiło ich przychód uzyskany na terytorium Polski, a tym samym czy będzie ono wiązało się z obowiązkiem pobrania przez spółkę podatku u źródła na podstawie art. 21 ustawy o CIT.
Zdaniem spółki, wynagrodzenie płacone usługodawcom nie mieści się w otwartym katalogu przychodów przewidzianym w tym art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym na spółce nie będą ciążyły obowiązki związane z płatnościami opodatkowanymi u źródła w Polsce.
Argumentacja spółki
Spółka, argumentując swoje stanowisko, powołała się na liczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta