Ulga na złe długi w zeznaniu. Tylko dla pracoholików
Firmy mogą odzyskać podatek z niezapłaconych faktur. Każdą jednak trzeba wklepać do deklaracji.
W zeznaniach PIT/CIT za zeszły rok przedsiębiorcy po raz pierwszy skorzystają z ulgi na złe długi. To szansa na odzyskanie podatku dla firm, którym nie płacą kontrahenci. Takich w czasie epidemii koronawirusa przybyło.
– Z naszych danych wynika, że zaległości kontrahentów wobec firm wzrosły w zeszłym roku o prawie 10 proc. Wielu przedsiębiorców ma świadomość, że klienci im nie zapłacą. I liczą właśnie na ulgę na złe długi – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG Info Monitor.
Fiskus jednak zadania im nie ułatwia.
Szczegółowe dane o transakcji
– Przedsiębiorca, który chce w zeznaniu rocznym PIT lub CIT skorzystać z ulgi na złe długi, musi wypełnić specjalny załącznik. Opisuje w nim szczegółowo każ-dą nieopłaconą fakturę: dane dłużnika, w tym NIP, numer faktury, datę jej wystawienia i datę upływu terminu zapłaty. A przecież są firmy, choćby w branży dóbr szybkozbywalnych, które mają po kilkaset, a nawet kilka tysięcy takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta