Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokatura w systemie alternatywnych metod rozstrzygania sporów

03 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura

Łukasz Wydra, Piotr Zięba Popularyzacja i większe wykorzystanie adwokackich form ADR mogłoby odciążyć system

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o zmianach w systemie sądownictwa. Dotyczy głównie kwestii związanych z niezależnością i niezawisłością sędziów. Jest ze wszech miar potrzebna. Umyka natomiast w dyskursie publicznym zagadnienie szybkości postępowania, ze szczególnym akcentem na problematykę czasu trwania postępowań cywilnych. Mając na uwadze anglosaską maksymę „justice delayed is justice denied", warto również zwrócić uwagę na tę kwestię, szczególnie na alternatywne metody rozstrzygania sporów.

Alternatywne metody rozstrzygania sporów

Metody te, zwane potocznie „ADR" (od ang. alternative dispute resolution methods), cieszą się rosnącą popularnością w świecie. Do najbardziej znanych należy zaliczyć mediację (jako formę rozwiązania stricte polubownego) oraz arbitraż (w którym, najogólniej rzecz ujmując, prywatni sędziowie-arbitrzy są władni wydać wyrok merytoryczny, rozstrzygający spór). Mediacja, w założeniu, powinna przy dobrej woli stron doprowadzić do zawarcia ugody i polubownego rozstrzygnięcia sporu. Rozpoznanie sprawy w arbitrażu wymaga w polskim porządku prawnym zawarcia umowy o arbitraż, na podstawie której strony określają co najmniej zakres spraw powierzonych sądowi polubownemu, liczbę arbitrów, wskazują też stały sąd polubowny (jeśli nie chcą sporu rozstrzygać niezależnie, ad hoc)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11878

Wydanie: 11878

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament