Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwołanie pełnomocnictwa

03 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Arkadiusz Turczyn

Zastrzeganie nieodwoływalnego pełnomocnictwa nierzadko koliduje z istotą tego stosunku prawnego. W sytuacjach tych zachodzi rzeczywisty brak zaufania mocodawcy do pełnomocnika, a pełnomocnictwo czy jego nieodwołalność bywają narzucane przez jedną stronę umowy (późniejszego pełnomocnika) drugiej stronie głównego stosunku prawnego (mocodawcy), co oczywiste – tej znacznie słabszej.

Jak idealistycznie zauważono w orzecznictwie, istotą przedstawicielstwa, opierającego się na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwie), jest dokonywanie przez pełnomocnika czynności prawnych w imieniu i na rzecz mocodawcy. Prowadzi do zmian w sferze prawnej jednego podmiotu (reprezentowanego) mocą działań innej osoby (pełnomocnika). Udzielenie pełnomocnictwa jest wyrazem szczególnego zaufania, jakim mocodawca darzy pełnomocnika, czego konsekwencją jest zasada, że pełnomocnictwo może być w każdej chwili odwołane przez mocodawcę, a nadto gaśnie z momentem śmierci osoby fizycznej – mocodawcy lub pełnomocnika – lub definitywnego ustania bytu prawnego mocodawcy lub pełnomocnika niebędącego osobą fizyczną. Wyjątki od tej zasady wskazuje art. 101 § 1 in fine i § 2 in fine kodeksu cywilnego, wiążą się one nierozerwalnie z treścią stosunku prawnego, będącego podstawą pełnomocnictwa (wyrok SN z 19 czerwca 2013 r., sygn. akt I CSK 571/12, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Zauważono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11878

Wydanie: 11878

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament