Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Progresja czy podatek liniowy

03 lutego 2021 | Rachunkowość | Tomasz Balcerak

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą mieć problem z rozróżnieniem formy opodatkowania polegającej na zasadach ogólnych od opodatkowania podatkiem liniowym.

Na pozór metody te są bardzo podobne – stawka podatku różni się zasadniczo tylko o 2 proc., jednak przy wnikliwej analizie można znaleźć znaczne rozbieżności.

Zasady ogólne

Przedsiębiorca prowadzący firmę, w której szacowany roczny zysk będzie sięgał kilkudziesięciu tysięcy złotych, powinien wybrać ogólne zasady opodatkowania. Korzystając z ulg albo z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jest to forma opodatkowania polegająca na opodatkowaniu dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Dochód stanowi różnica pomiędzy osiągniętymi przez podatnika przychodami podlegającymi opodatkowaniu a poniesionymi kosztami uzyskania przychodu.

UWAGA!

Przychody i koszty należy wskazywać w ewidencji zwanej podatkową księgą przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych prowadzonych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Jeżeli przedsiębiorca w danym roku podatkowym opodatkowywał swoje dochody według skali podatkowej, to nie ma obowiązku składania oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze tej formy na kolejny rok podatkowy.

Oświadczenie należy złożyć wówczas, gdy od nowego roku podatkowego przedsiębiorca zamierza skorzystać z innej formy opodatkowania niż w roku poprzednim (do 20-stego dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11878

Wydanie: 11878

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament