Nieletni może trafić do więzienia
Piotr Kosmaty Trzeba przyjąć, że stopień winy niedojrzałego psychospołecznie sprawcy jest niższy niż dorosłego.
Głowaczowa na Podkarpaciu. Listopadowy wieczór. Rodzice 15-latka i jego dwa lata starszej siostry wyszli do kościoła. Rodzeństwo zostało samo w domu. Nikt się nie spodziewał, że w tej scenerii rozegra się prawdziwy horror. 2 listopada 2020 r. ok. godziny 18 chłopak zamordował swoją 17-letnią siostrę pod nieobecność rodziców. Bił ją kijem, a następnie zadawał ciosy nożem. Sam zadzwonił na pogotowie. Kiedy karetka wraz z policją dotarły na miejsce, nastolatek trzymał w ręku zakrwawiony nóż. Ratownicy walczyli o życie Natalii, ale nie udało się jej uratować. Dziewczyna zmarła na miejscu. Sprawca powiedział policjantom, że słyszał głosy w swojej głowie, które kazały mu zabić siostrę.
Precyzyjnie wskazana granica
Wstępne czynności wykazały, że sprawca nie działał pod wpływem impulsu, jak powiedział na miejscu zbrodni. Policjanci znaleźli zeszyt, w którym nastolatek spisywał osoby, które planował zamordować. Na szczycie listy widniała jego starsza siostra. Tuż za nią znajdowali się rodzice, a następnie dalsza rodzina. Zabezpieczono zeszyt sprawcy, a także jego komputer. Chłopak potwierdził podczas przesłuchania, że to jego notatki. Testy nie wykazały obecności alkoholu ani narkotyków w jego organizmie. Sprawca nigdy wcześniej nie miał problemów z prawem.
W prawnokarnej ocenie opisanego zdarzenia fundamentalne znaczenie będzie miało ustalenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta