Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus chce opodatkować dofinansowanie do wynagrodzeń

29 marca 2021 | Podatki i księgowość | Arkadiusz Kalwik

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników otrzymywane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i od starosty nie stanowią przychodu podatkowego. Tak uznaje MF, ale w interpretacjach dyrektora KIS pojawiło się ostatnio odmienne stanowisko.

Mija już rok od wprowadzenia pierwszych instrumentów wsparcia wdrożonych przez Polskę w celu walki z pandemią w wymiarze gospodarczym oraz ochrony miejsc pracy i utrzymania zatrudnia. Mowa o dofinansowaniach do wynagrodzeń zarówno w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak i tzw. dofinansowania od starosty (dalej: dofinansowania do wynagrodzeń). Rozwiązania te zawarte zostały w art. 15g, następnie art. 15gg oraz art. 15gga, a także w art. 15zzb ustawy z 2 marca 2020 r. – tarcza antykryzysowa.

W związku ze zbliżającym się rocznym rozliczeniem podatku dochodowego, w wielu działach księgowych przyszedł czas na szersze zainteresowanie się wymienionym tematem. O ile jeszcze w połowie roku 2020 wszystko wydawało się jasne i korzystne dla samych zainteresowanych, o tyle teraz sytuacja zmieniła się diametralnie i niektórzy z beneficjentów mogą odczuć skutki dofinansowania we własnej indywidualnej sprawie.

Zdaniem Ministerstwa Finansów

W pierwszej kolejności warto pochylić się nad informacjami, jakie opublikowało Ministerstwo Finansów w tym zakresie. Otóż zagadnienie związane z ujęciem podatkowym uzyskanego dofinansowania od wynagrodzeń budziło na tyle duże obawy i kontrowersje od chwili wprowadzenia go w pierwotnej formie (art. 15g tarczy antykryzysowej), że MF opublikowało na portalu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11924

Wydanie: 11924

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament