Fiskus chce opodatkować dofinansowanie do wynagrodzeń
Dopłaty do wynagrodzeń pracowników otrzymywane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i od starosty nie stanowią przychodu podatkowego. Tak uznaje MF, ale w interpretacjach dyrektora KIS pojawiło się ostatnio odmienne stanowisko.
Mija już rok od wprowadzenia pierwszych instrumentów wsparcia wdrożonych przez Polskę w celu walki z pandemią w wymiarze gospodarczym oraz ochrony miejsc pracy i utrzymania zatrudnia. Mowa o dofinansowaniach do wynagrodzeń zarówno w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak i tzw. dofinansowania od starosty (dalej: dofinansowania do wynagrodzeń). Rozwiązania te zawarte zostały w art. 15g, następnie art. 15gg oraz art. 15gga, a także w art. 15zzb ustawy z 2 marca 2020 r. – tarcza antykryzysowa.
W związku ze zbliżającym się rocznym rozliczeniem podatku dochodowego, w wielu działach księgowych przyszedł czas na szersze zainteresowanie się wymienionym tematem. O ile jeszcze w połowie roku 2020 wszystko wydawało się jasne i korzystne dla samych zainteresowanych, o tyle teraz sytuacja zmieniła się diametralnie i niektórzy z beneficjentów mogą odczuć skutki dofinansowania we własnej indywidualnej sprawie.
Zdaniem Ministerstwa Finansów
W pierwszej kolejności warto pochylić się nad informacjami, jakie opublikowało Ministerstwo Finansów w tym zakresie. Otóż zagadnienie związane z ujęciem podatkowym uzyskanego dofinansowania od wynagrodzeń budziło na tyle duże obawy i kontrowersje od chwili wprowadzenia go w pierwotnej formie (art. 15g tarczy antykryzysowej), że MF opublikowało na portalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta