Od ochrony dziedzictwa do muzeum kompetencji
Muzeum Zamkowe w Malborku obchodzi w tym roku 60-lecie. Dziś ma ono ambicje, by swoją działalnością wnosić wkład do polskiego i europejskiego muzealnictwa, integrować społeczność lokalną i przyciągać przybyszów z zagranicy. MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ MUZEUM ZAMKOWE W MALBORKU
Ludzie, którzy tworzyli i dalej rozwijają tę instytucję kultury, przeszli niezwykłą drogę: od odbudowy największego ceglanego zamku na świecie, poprzez mozolne budowanie kolekcji i poszukiwania tysięcy dzieł z dawnych zbiorów, zaginionych i rozproszonych po drugiej wojnie światowej po całym kraju, aż do stworzenia nowoczesnej instytucji edukacyjno-badawczej, która zarządza trzema zamkami: w Malborku, Kwidzynie i Sztumie.
Droga do odbudowy
Historia powojennej odbudowy zamku w Malborku sięga roku 1945, kiedy wcale nie było oczywiste, czy zniszczona niemal w 60 proc. twierdza zostanie odrestaurowana. „Zamek stanowił wówczas element dziedzictwa, z którym mieszkańcy tych ziem musieli się emocjonalnie i praktycznie zmierzyć" – zauważa dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. „Było to dziedzictwo obce, często także negatywnie nacechowane, ponieważ zamek kojarzył się nie tylko z historią wrogich Polsce Krzyżaków, ale był też związany z władzami pruskimi, osobą cesarza Wilhelma II, a w czasie drugiej wojny światowej na zamku odbywało się wiele uroczystości nazistowskich" – wyjaśnia.
W zniszczonym kraju, który poniósł wielkie straty ludzkie i materialne, decyzja o odbudowaniu warowni wydawała się nieco pozbawiona racjonalnych podstaw i była przez spory czas odkładana przez władze centralne. Długo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta