Rezerwy mocy pomogą uniknąć energetycznej katastrofy
Ekstremalne warunki pogodowe coraz częściej paraliżują systemy energetyczne w wielu regionach świata. Polska również przygotowuje się do takich sytuacji. Przed blackoutem chronić ma nas m.in. rynek mocy. MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z ENEL X
Rok 2021 jest pierwszym rokiem funkcjonowania rynku mocy w Polsce, w którym odbiorcy energii otrzymują wynagrodzenie za zdolność do redukcji poboru energii elektrycznej w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia. Rynek mocy, który tylko w tym roku kosztować ma ponad 5 mld zł, ma za zadanie zapewnić stabilne rezerwy mocy energii elektrycznej nawet w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych lub masowych awarii w elektrowniach. Jest on zdominowany przez wytwórców prądu, ale nie brakuje w nim miejsca także dla firm, które chcą zarobić, świadcząc usługi redukcji poboru energii na wezwanie operatora (tzw. usługa Demand Side Response – DSR).
Duży potencjał DSR
Większość mocy DSR na lata 2021–2025 została zakontraktowana przez agregatorów, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta