Spółki nieruchomościowe w nowej podatkowej odsłonie
Spółki posiadające nieruchomości są coraz częściej przedmiotem zainteresowania zarówno skarbówki, jak i samego ustawodawcy, co dobitnie pokazuje zakres zmian w CIT, które obowiązują od 1 stycznia br.
W wyniku zmian w przepisach, które weszły w życie 1 stycznia br., obok ustanowienia samej definicji spółek nieruchomościowych, powstało także dla nich wiele istotnych obowiązków w zakresie pełnienia funkcji płatnika, ustanowienia przedstawiciela podatkowego czy raportowania. Wprowadzono także zmiany do samej klauzuli nieruchomościowej.
Definicja z ustawy
Przede wszystkim ustawodawca wprowadził definicję spółki nieruchomościowej. Za spółkę taką uważa się podmiot inny niż osoba fizyczna, zobowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:
a) W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność: na pierwszy dzień roku podatkowego (a gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na pierwszy dzień roku obrotowego) co najmniej 50 proc. wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do nich, która przekraczała 10 mln zł.
b) W przypadku pozostałych podmiotów: na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy (a w sytuacji, gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy) co najmniej 50 proc. wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta