Czy rura osłonowa jest kanalizacją kablową
Brak definicji danego wyrażenia w prawie budowlanym oraz odwołania do innej ustawy uzasadnia interpretację przepisu na potrzeby podatku od nieruchomości zgodnie z jego językowym brzmieniem.
Od momentu wprowadzenia w 2010 r. do ustawy - Prawo budowlane (upb) legalnej definicji obiektu budowlanego, przepisy upb determinują traktowanie jako budowli kanalizacji kablowej, w przeciwieństwie do umieszczonych w niej kabli, co potwierdzają sądy administracyjne w orzecznictwie. Pewne odstępstwa od tej zasady pojawiają się w wyrokach dotyczących specyficznych przypadków kabli znajdujących się w rurach osłonowych jedynie w części. Na tej podstawie ukształtowana została linia orzecznicza dotycząca opodatkowania kabli zlokalizowanych wzdłuż dróg, umieszczonych w rurach osłonowych jedynie pod pasem drogowym, zjazdami i przepustami. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażanym przez sądy, tak ułożone rury osłonowe nie stanowią kanalizacji kablowej, głównie ze względu na brak ciągłego charakteru (np. wyrok WSA w Lublinie z 18 listopada 2016 r., I SA/Lu 344/16).
Czy zatem w przypadku, gdy kable zostaną umieszczone w rurze osłonowej w sposób ciągły (co niekoniecznie oznacza przy tym całą długość kabla), to wówczas taką rurę osłonową należy uznać za kanalizację kablową w rozumieniu art. 3 pkt 3a upb? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz m.in. zasadą określoności prawa podatkowego, odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być twierdząca. W praktyce zdarza się jednak, że sądy administracyjne wyrażają pogląd przeciwny, czego przykładem jest wyrok WSA w Gorzowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta