Czy regiony górnicze dostaną środki na transformację?
Anna Meres, Joanna Flisowska Bez akceptacji przez polski rząd unijnego celu neutralności klimatycznej nasz kraj nie skorzysta w pełni ze środków na transformację – piszą aktywistki Greenpeace Polska.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) powstał w ramach Unii Europejskiej, aby wesprzeć regiony w procesie odchodzenia od węgla. Fundusz ma wspomóc społeczności regionów węglowych finansowo w transformacji. Jego celem jest też zapobieganie negatywnym skutkom społecznym zmian, np. poprzez programy przekwalifikujące i tworzenie nowych miejsc pracy. Polska ma być największym beneficjentem programu. Jednak żeby móc w pełni skorzystać ze środków, konieczne jest poparcie przez rząd unijnego celu neutralności klimatycznej. Polska jest jedynym krajem UE, który tego celu nie zaakceptował. Jeżeli to stanowisko się nie zmieni, regiony górnicze stracą połowę pieniędzy z FST.
Rząd i PGE na przeszkodzie sprawiedliwej transformacji
Spółka PGE jest właścicielem dwóch największych kopalni odkrywkowych w Polsce oraz elektrowni opalanych węglem brunatnym – Bełchatowa i Turowa. Po największym koncernie energetycznym w kraju można oczekiwać aktywnego udziału w procesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta