Awantura o ceny dwutlenku
Uprawnienia do emisji CO2 drożeją w spektakularnym tempie. – Trzeba ukrócić te spekulacyjne zwyżki cen – wzywa krajowy gigant energetyczny.
Właściciele elektrowni i ciepłowni z przerażeniem przyglądają się rosnącym błyskawicznie notowaniom uprawnień do emisji CO2. Od początku 2021 r. ceny biją rekord za rekordem, a końca zwyżek nadal nie widać. Zagraniczni eksperci przewidują, że stawkę 70 euro za tonę CO2 możemy zobaczyć jeszcze przed 2030 r. Koncerny energetyczne ostrzegają, że może to się skończyć niekontrolowanym wygaszaniem elektrowni węglowych i gwałtownym wzrostem importu prądu.
Fundusze aktywniejsze
Cena 40 euro za tonę wyemitowanego CO2 była dotychczas psychologiczną barierą, której przekroczenia nie spodziewano się w tej dekadzie. Polski rząd przy tworzeniu długofalowej polityki energetycznej państwa, którą zatwierdził w tym roku, założył, że uprawnienia osiągną taką wartość dopiero w 2040 r. Tymczasem bariera ta została przełamana już w lutym tego roku. Od 10 marca na niemieckiej giełdzie EEX stawki nie schodzą poniżej 40 euro, a rekord 43,35 euro za tonę pobity został 18 marca.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) wskazuje, że o poziomie cen w tym roku decydowały m.in. zwiększona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta