Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes i uczelnie: korzyści muszą być obustronne

29 marca 2021 | Badania naukowe
źródło: Shutterstock

Zapotrzebowanie biznesu na usługi oparte na wiedzy jest coraz większe. Przedsiębiorcy potrzebują nowych technologii, a uczelnie, aktywnie współpracując z nimi, realizują wiele projektów. Środowisko akademickie ma świadomość, że konieczne jest zaangażowanie się i wspieranie procesów innowacyjnych, które pozwalają na transfer wiedzy do gospodarki.

Dla firm nawiązanie bezpośrednich relacji z naukowcami oznacza szereg korzyści. Mogą oni zyskać wyszkolonych pracowników, rozwinąć swoją firmę dzięki wdrożonym innowacjom. Uczelnie natomiast mogą dzięki temu komercjalizować wyniki prac badawczych swoich pracowników, prowadzić badania wspólnie z praktykami czy doskonalić ofertę kształcenia. Politechnika Krakowska szeroko współpracuje z partnerami przemysłowymi w ramach wszystkich dyscyplin naukowych uprawianych na uczelni – zaczynając od architektury, przez automatykę, elektronikę i elektrotechnikę, energetykę, informatykę, inżynierię chemiczną, inżynierię lądową i transport, inżynierię materiałową, inżynierię mechaniczną po inżynierię środowiska. Realizuje m.in. projekty badawczo-rozwojowe, prace badawcze zlecone zespołom naukowym przez firmy w uczelnianych laboratoriach, oferuje wsparcie eksperckie ze strony naukowców przy realizacji innowacyjnych projektów firm, wsparcie w procesach komercjalizacji świadczone m.in. przez Centrum Transferu Technologii PK, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, spółkę INTECH PK czy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Współpraca dotyczy też sprzedaży praw lub licencji do korzystania przez firmy z rozwiązań opracowanych na uczelni.

– Co roku nawiązujemy nowe umowy o współpracy i realizacji usług badawczych na rzecz firm. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy kilkaset...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11924

Wydanie: 11924

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament