Coraz więcej pieniędzy na badania i rozwój
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że uczelnie wyższe nie tylko wydają coraz więcej na prace badawczo-rozwojowe, ale także czerpią z nich coraz większe zyski. Jednocześnie rośnie liczebność kadry zaangażowanej w takie prace, rosną także krajowe nakłady przeznaczone na badania i rozwój oraz zaangażowanie sektora rządowego w finansowanie tego rodzaju zadań.
Z danych, które opublikował Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2019 r." wynika, że w 2019 r. nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową uczelni (B+R) wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 18,1 proc. i wyniosły 30,3 mld zł. Zwiększył się również udział działalności badawczo-rozwojowej wyższych uczelni w PKB do 1,32 proc. Udział ten wzrósł zatem rok do roku o 1,21 proc. Z kolei wartość nakładów wewnętrznych na działalność B+R przypadająca na 1 mieszkańca wyniosła 789 zł i była większa niż przed rokiem o 18,2 proc. Liczba podmiotów w działalności B+R wzrosła natomiast o 1,4 proc. Jak podkreśla resort edukacji i nauki, wzrost nakładów na B+R to m.in. efekt reform, których celem było zwiększenie poziomu innowacyjności naszego kraju.
Najwięcej środków z przedsiębiorstw
W 2019 r. najwięcej środków na badania naukowe i prace rozwojowe pochodziło z przedsiębiorstw. Ich granty stanowiły 50,7 proc. wszystkich nakładów na działalność B+R. Udział ten zmalał, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta