Czy od udostępniania pracowników trzeba zapłacić podatek u źródła
Usługi udostępniania pracowników nie są tożsame z usługami zarządzania i kontroli ani nie stanowią świadczenia o podobnym charakterze, jednak są podobne do usług rekrutacji i pozyskiwania personelu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 13 stycznia 2021 r. (I SA/Gl 1338/20).
Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. W związku z prowadzoną działalnością nabywa od nierezydentów usługi polegające na udostępnianiu wykwalifikowanych pracowników innych spółek wchodzących w skład grupy, przy czym usługi mogą dotyczyć zarówno wykwalifikowanych pracowników wyższego szczebla (pełniących funkcje związane m.in. z zarządzaniem, ustalaniem strategii, controllingiem itd.), jak również szeregowych pracowników biurowych lub produkcyjnych. W ramach tych usług, kontrahent pozostaje pracodawcą względem udostępnianego pracownika, pełni standardowe administracyjne funkcje pracodawcy, a także ponosi koszty jego zatrudnienia. Zdarzają się również sytuacje, w których dochodzi do zmiany pracodawcy. W takim przypadku funkcja kontrahenta polega na ponoszeniu kosztów związanych z opłacaniem w kraju swojej siedziby składek na ubezpieczenie emerytalne takiego pracownika. Zdaniem spółki nie jest ona obowiązana do pobrania podatku u źródła, ponieważ opisane usługi nie stanowią usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu ani usług zarządzania i kontroli bądź świadczeń do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta