Wzorcowa współpraca uczelni z biznesem – partnerska i opłacalna
Współpraca uczelni z biznesem jest podstawą rozwoju gospodarki. Dla przedsiębiorców oznacza ona możliwość rozwoju firm, naukowcy zaś dzięki niej dostrzegają ciekawe wyzwania naukowe i obszary do dalszych badań. By wspólne działania przynosiły oczekiwane efekty, oba środowiska muszą ze sobą rozmawiać i rozumieć swoje potrzeby.
W Polsce działa wiele instytucji, które wspierają działania na rzecz rozwoju współpracy akademicko-biznesowej. Na poziomie tworzenia strategii i polityki wspierającej działania dotyczące rozwoju współpracy świata nauki i biznesu, są to ministerstwa: edukacji i nauki, rozwoju pracy i technologii, funduszy i polityki regionalnej, a także agencje wykonawcze tych resortów, np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie zapewniają także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja Młodych Naukowców, Fundacja Res Publica, parki naukowo-technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości, Konfederacja Lewiatan, PwC, Startup Poland. Na poziomie operacyjnym są to m.in. instytucje, które powołano do komercjalizowania wyników badań, tj.: spółki celowe uczelni, centra transferu technologii uczelni, Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Liczy się właściwe nastawienie obu stron
Zdaniem ekspertów wzorcowa współpraca uczelni z biznesem powinna być partnerska i opłacalna. – By oba środowiska mogły z powodzeniem realizować wspólne projekty, ważny jest dialog i zrozumienie swoich potrzeb. Prawie każdy projekt rozpoczyna się od „nauki" porozumiewania się obu stron. Im szybciej się to udaje, tym lepiej wpływa to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta