Nie ma VAT od nabycia wierzytelności za cenę poniżej nominału
Różnica między wartością rynkową nabytej wierzytelności niewymagalnej a jej wartością nominalną nie stanowi dla nabywcy wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 19 listopada 2020 r. (I SA/Ke 311/20).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa od osób fizycznych lub prawnych wierzytelności przysługujące im względem pożyczkodawców / kredytodawców. W tym celu podpisuje z cedentem umowę cesji wierzytelności, w której cedent bezwarunkowo przelewa na rzecz spółki wierzytelność obejmującą roszczenia istniejące oraz przyszłe, wraz ze wszelkimi związanymi z tą wierzytelnością prawami. Cesjonariusz (nabywca) przyjmuje przelew wierzytelności w celu jej wyegzekwowania od pożyczkodawcy / kredytodawcy lub od innych podmiotów. W dacie nabycia wierzytelności są wymagalne, jednak nie są uznane przez dłużnika.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wątpliwościami dotyczącymi skutków podatkowych w VAT odpłatnego nabycia takich wierzytelności. Zdaniem podatnika, odpłatne nabycie wierzytelności od cedenta nie jest czynnością, która powoduje u niego obowiązek naliczenia VAT. Między spółką a zbywcą wierzytelności nie będzie bowiem istniał żaden odrębny stosunek prawny powodujący obowiązek zapłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta