Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje państwa są konieczne, by budować pozycję polskiej nauki na arenie międzynarodowej i konkurencyjność polskich uczelni

29 marca 2021 | Badania naukowe
autor zdjęcia: ADAM WRÓBEL
źródło: Fotorzepa

rozmowa | Prof. dr hab. Rafał Głowacki, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego do spraw konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" (IDUB)

 

Jak uczelnie oceniają ideę uruchomienia programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" (IDUB)? Czy takich działań ze strony rządu powinno być więcej?

Rafał Głowacki: To ważna i niewątpliwie oczekiwana inicjatywa, która stanowi realne wsparcie dla badaczy. Trudno również przecenić decyzję obecnej rektor UŁ o zainwestowaniu całości uzyskanych w ramach IDUB środków w szeroko pojętą naukę. Subwencja z budżetu państwa to podstawowe źródło finansowania badań na uczelniach w naszym kraju, dlatego każde nowe przedsięwzięcie pozwalające pozyskać fundusze na badania jest tak istotne. Jeśli polskie uczelnie mają rozwijać się jako uczelnie badawcze i konkurować z ważnymi międzynarodowymi ośrodkami, inwestycje państwa są konieczne i powinny być traktowane priorytetowo. To bardzo istotny, jeśli nie kluczowy, aspekt budowania pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej i konkurencyjności polskich uczelni. Dla Uniwersytetu Łódzkiego IDUB to szansa, której wykorzystanie potraktowaliśmy priorytetowo. Pozyskaliśmy dodatkowe finansowanie w ramach powiększonej o 2 proc. subwencji (przez kolejne sześć lat), co w naszym przypadku oznacza dodatkowe środki na granty dla młodych i doświadczonych badaczy, granty aparaturowe oraz możliwości rozszerzania współpracy naszej uczelni z naukowcami z zagranicy. Plany są ambitne i obiecujące. Liczymy, że do 2026 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11924

Wydanie: 11924

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament