Bez funduszy i badań nie będzie lepszej nauki
Prace badawczo‑rozwojowe mają ogromne znaczenie, wpływają m.in. na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Środowisko akademickie oczekuje zwiększenia finansowania badań naukowych, odważnych decyzji, finansowania perspektywicznych, wizjonerskich projektów, dzięki którym możliwe będzie stworzenie innowacyjnej polskiej gospodarki. Uczelniom zależy, by polska gospodarka w szerokim zakresie korzystała z dorobku badaczy zdolnych do tworzenia innowacyjnych produktów i usług o globalnym potencjale konkurencyjnym.
Zdaniem uczelni obecne formy wspierania przez państwo prac badawczych na uczelniach są istotne, ale wciąż niewystarczające. Głównym problemem jest przede wszystkim niewystarczające finansowanie. Prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP, uważa, że często się zdarza, że bardzo dobre, innowacyjne projekty nie otrzymują dofinansowania ze względu na zbyt małe nakłady na badania naukowe i szkolnictwo wyższe w Polsce. – Brakuje m.in. jasnego wskazania społeczeństwu konieczności wzrostu środków przeznaczanych na naukę w naszym kraju, brakuje stabilności zasad ewaluacji podmiotów naukowych, co powoduje brak stabilności planowania rozwoju jednostek naukowych, brak stabilności finansowej. Istnieją bariery formalne, np. ograniczenia związane z wynagrodzeniem w ramach pracy w projektach naukowych, ograniczenia związane z finansowaniem młodych badaczy (w tym doktorantów) w projektach naukowych – mówi prof. Żądzińska.
Uczelnie oczekują m.in. zwiększenia nakładów na badania naukowe, w tym badania podstawowe. – Jeśli chodzi o fundusze, Polska plasuje się poniżej średniej europejskiej. Obecnie często zamiast innowacyjnych projektów finansowane są te „bezpieczne". Bez realizacji odważnych pomysłów nie będziemy innowacyjni. Ważne jest również zadbanie o młodych ludzi i wprowadzanie ich w międzynarodowy dyskurs naukowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta