Sztuka przestała być odcięta od świata
rozmowa | Czas postrzegania ASP jako instytucji kształcącej jedynie artystów już minął. Musimy przygotowywać studentów do pracy w zespołach, do korzystania z różnego rodzaju nowych mediów – mówi dr hab. Agata Kwiatkowska-Lubańska, prorektor ds. badań i ewaluacji w krakowskiej ASP.
Projektowanie generatywne, dendrochronologia, inżynieria materiałowa, lasery, spektometry – to nie są pojęcia, które wiąże się z Akademią Sztuk Pięknych.
Agata Kwiatkowska-Lubańska: Rzeczywiście w świadomości społecznej funkcjonuje obraz artysty odciętego od świata, zamkniętego w pracowni malarskiej lub rzeźbiarskiej. Tymczasem dzisiaj podstawą pracy artysty jest działanie w zespołach, współpraca z zewnętrznymi instytucjami, a także umiejętność promowania własnej twórczości.
Oblicze Akademii Sztuk Pięknych jest więc o wiele bardziej złożone, niżby się wydawało.
Poprzednio w klasyfikacji ministerialnej były trzy dyscypliny artystyczne – sztuki piękne, sztuki projektowe i konserwacja dzieł sztuk. To pewnie bardziej oddawało naszą specyfikę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta