Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka przestała być odcięta od świata

29 marca 2021 | Badania naukowe
źródło: materiały prasowe

rozmowa | Czas postrzegania ASP jako instytucji kształcącej jedynie artystów już minął. Musimy przygotowywać studentów do pracy w zespołach, do korzystania z różnego rodzaju nowych mediów – mówi dr hab. Agata Kwiatkowska-Lubańska, prorektor ds. badań i ewaluacji w krakowskiej ASP.

 

Projektowanie generatywne, dendrochronologia, inżynieria materiałowa, lasery, spektometry – to nie są pojęcia, które wiąże się z Akademią Sztuk Pięknych.

Agata Kwiatkowska-Lubańska: Rzeczywiście w świadomości społecznej funkcjonuje obraz artysty odciętego od świata, zamkniętego w pracowni malarskiej lub rzeźbiarskiej. Tymczasem dzisiaj podstawą pracy artysty jest działanie w zespołach, współpraca z zewnętrznymi instytucjami, a także umiejętność promowania własnej twórczości.

Oblicze Akademii Sztuk Pięknych jest więc o wiele bardziej złożone, niżby się wydawało.

Poprzednio w klasyfikacji ministerialnej były trzy dyscypliny artystyczne – sztuki piękne, sztuki projektowe i konserwacja dzieł sztuk. To pewnie bardziej oddawało naszą specyfikę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11924

Wydanie: 11924

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament