Zamówienia publiczne w sektorze IT
Powodzenie wdrożenia systemu informatycznego zależeć będzie w dużej mierze od postępowania stron umowy według określonego sposobu działania, tzw. metodyki. W polskich przedsiębiorstwach podejście „zwinne" zdobywa coraz więcej zwolenników.
Z wyborem dostawcy systemu informatycznego przez podmioty zobligowane do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawa Pzp) wiąże się wiele problematycznych zagadnień, zarówno od strony zamawiającego jak i dostawcy. Przede wszystkim to zamawiający, jako podmiot organizujący postępowanie na wybór dostawcy systemu informatycznego, odpowiedzialny jest za przygotowanie specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), opisu przedmiotu zamówienia (OPZ) oraz wzoru umowy. Przygotowanie kompletnej i jasnej dla oferentów dokumentacji przetargowej odgrywa tu diametralne znaczenie. Z przepisów ustawy Pzp bowiem wynika, że to na zamawiającym spoczywa obowiązek opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie ofert. Dlatego też, zamawiający będzie ponosił odpowiedzialność za wadliwość i niejednoznaczność zapisów dokumentów przetargowych zawsze wtedy, gdy błędy i niejasności te rzutować będą bezpośrednio na należyte wykonanie świadczenia przez dostawcę systemu informatycznego.
Na korzyść wykonawcy
W wyroku z 16 lipca 2019 r., KIO 1236/19, Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła uwagę, że badanie i ocenę ofert zamawiający powinien prowadzić z uwzględnieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta