Trzeba rozważyć propozycję przeniesienia działalności do nowej lokalizacji
Rada miasta nie może ingerować w stosunki umowy użyczenia z przedsiębiorcą. Nie ma też uprawnień by wydać zgodę na przedłużenie z nim umowy użyczenia na dalsze okresy prowadzenia żłobka.
- Czy burmistrz miasta mógł wypowiedzieć umowę użyczenia lokalu użytkowego (była na czas określony) w sytuacji gdy prowadzę w nim żłobek? Burmistrz tłumaczy to koniecznością pozyskania lokali na mieszkania socjalne/zamienne a jednocześnie oferuje lokal położony w innej niekorzystnej lokalizacji. Czy mogę złożyć skargę do rady miejskiej albo wniosek o przedłużenie użyczenia?
Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do regulacji związanych z samą umową użyczenia. Ma ona normatywne źródło w przepisach Kodeksu cywilnego. Tam, w art. 710 postanowiono, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że stosunek prawny użyczenia, którego czas trwania nie został umownie oznaczony, mając charakter ciągły, wymaga dla swojego ustania wypowiedzenia przez jedną ze stron. Skutek taki może być następstwem nadejścia oznaczonego w nim terminu lub zdarzenia o charakterze pewnym, określonym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta